Pioneers in the industry, we offer bison panel cbp board 6 mm, bison panel cbp board 8 mm, bison panel cbp board 12 mm, bison panel cbp board 18 mm and bison panel cbp board 16 mm from India.
₹ 36 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Density | 1250 kgs/m |
| Surface Finish | Matte |
| Lamination Type | Non Laminated |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Color | Gray |
| Board Material | Cement Bonded partical Board |
| Features | Strong Durable & Hated by Termites |
| Usage/Application | All Offices, Home, and other Establishments |
| Moisture Content | Yes |
| Water Absorption | Yes |
| Abrasion Resistance | Yes |
| Termite Resistant | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 160 sq ft
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Density | 1250 kgs/m |
| Surface Finish | Rustic |
| Lamination Type | Plain |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Color | White |
| Board Material | Bison |
| Features | For Home & Office Furniture |
| Usage/Application | Yes |
| Moisture Content | Yes |
| Water Absorption | Yes |
| Abrasion Resistance | Yes |
| Termite Resistant | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 160 sq ft
₹ 64 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 12 mm |
| Density | 1250 kgs/m |
| Surface Finish | Rustic |
| Lamination Type | Plain |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Color | White |
| Board Material | Bison |
| Features | Strong Durable & Hated by Termites |
| Usage/Application | All Offices, Home, and other Establishments |
| Moisture Content | Yes |
| Water Absorption | Yes |
| Abrasion Resistance | Yes |
| Termite Resistant | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 160 sq ft
₹ 93 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 18 mm |
| Edge Profile | Square Edge |
| Density | 1250 kgs/m |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Board Material | Bison |
| Color | White |
| Lamination Type | Plain |
| Surface Finish | Rustic |
| Usage/Application | For Home & Office Furnitune |
| Features | Strong Durable & Hated by Termites |
| Moisture Content | Yes |
| Water Absorption | Yes |
| Abrasion Resistance | Yes |
| Termite Resistant | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 160 sq ft
₹ 82 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 16 mm |
| Edge Profile | Square Edge |
| Density | 1250 kgs/m |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Board Material | Bison |
| Length | 2440 mm |
| Width | 1220 mm |
| Board Type | Plain Board |
| Color | Brown |
| Lamination Type | Plain |
| Surface Finish | Matte |
| Usage/Application | All Offices, Home, and other Establishments |
| Features | Strong Durable & Hated by Termites |
| Moisture Content | Yes |
| Water Absorption | Yes |
| Abrasion Resistance | Yes |
| Termite Resistant | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 160 sq ft
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India