Manufacturer of a wide range of products which include 25 mm navkar brown wooden block board gurjan pure pine 8x4, 25 mm navkar brown wooden block board gurjan pure pine 7x3, 25 mm navkar wooden block board gurjan pure pine 6x3, 25 mm navkar wooden block board gurjan pure pine 6x4, 25 mm navkar brown wooden block board gurjan pure pine 7x4 and 19 mm navkar pure pine wooden block board 6x4.
₹ 98 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Size (Sq ft) | 8' x 4' |
| Surface Finish | Rustic |
| Board Material | Pine |
| Grade | Pine Wood |
| Usage/Application | Doors |
| Wood Type | Block Board |
| Color | Brown |
| Weight | 44 kg |
| Density | high |
| Thermal Insulation | No |
| Fire Resistant | No |
| Features | Ultra Gurjan Face |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 320 sq ft
₹ 98 / sq ft Get Latest Price
| Wood Type | Pine |
| Thickness | 25 mm |
| Size (Sq ft) | 7X3 |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Doors |
| Grade | PURE PINE |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Features | 100% Protection For Borer And Termite |
| Fire Resistant | No |
| Thermal Insulation | No |
| Weight | 44 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 320 sq ft
₹ 98 / sq ft Get Latest Price
| Wood Type | Pine |
| Thickness | 25 mm |
| Size(Sq feet) | 6x3 |
| Grade | PURE PINE |
| Usage/Application | Doors |
| Color | Brown |
| Size (Sq ft) | 6X3 |
| Weight | 44 KG |
| Thermal Insulation | NO |
| Fire Resistant | NO |
| Features | 100% Protection For Borer And Termite |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 320 sq ft
₹ 98 / sq ft Get Latest Price
| Core Material | Pine Wood |
| Wood Type | Pine |
| Thickness | 25 mm |
| Grade | PURE PINE |
| Size (Sq ft) | 8' x 4' |
| Size(Sq feet) | 6x4 |
| Board Size | 6x4 ft |
| Face Type | Plain |
| Usage | Doors |
| Usage/Application | Doors |
| Color | Brown |
| Weight | 44 KG |
| Thermal Insulation | NO |
| Fire Resistant | NO |
| Features | 100% Protection For Borer And Termite |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 320 sq ft
₹ 98 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Length | 7 feet |
| Usage/Application | Wooden Cottages |
| Grade | PURE PINE |
| Wood Type | Pine Wood |
| Color | Brown |
| Moisture content | YES |
| Shape | 7X4 |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Size | 7X4 |
| Features | 100% Protection For Borer And Termite |
| Warranty | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 320 sq ft
₹ 85 / sq ft Get Latest Price
| Wood Type | Pine |
| Thickness | 19 mm |
| Size(Sq feet) | 6x4 |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Doors |
| Grade | Pure Pine |
| Size (Sq ft) | 6x4 |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Features | 100% Protection For Borer And Termite |
| Fire Resistant | No |
| Thermal Insulation | No |
| Weight | 40 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 320 sq ft
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India