Leading Manufacturer of bluecoat marine fevicol 60 kg, bluecoat marine fevicol 5 kg, bluecoat marine fevicol 50 kg, bluecoat marine adhesive 20 kg, bluecoat plus wood adhesive 50 kg and bluecoat plus wood adhesive 5 kg from Ahmedabad.
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Product Series | Fevicol Marine |
| Viscosity @ 30 °C | 4 – 6 Poise |
| % Solids | 47 ± 1 % |
| Model | Fevicol Marine |
| Softening Point | 77 ± 5 °C |
| Melt Viscosity @ 150 °C | 1700 – 3000 cps |
| Melt Viscosity @ 160 °C | 1100 ± 250 cps |
| Bucket | 5 Kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Fevicol Grade | Fevicol Marine |
| Packing Size | 5 kg |
| Application | Wood Work |
| Model | Fevicol Marine |
| Adhesive Type | PVA |
| Water Resistance | Water Resistant |
| Form | Paste |
| Color | White |
| Open Time | Medium |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Bucket | 5 Kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 11850 / Piece Get Latest Price
| Grade | Marine |
| Pack Size | 50 KG |
| Model | Fevicol Marine |
| Adhesive Base | Synthetic Resin (PVA) |
| Application | MDF/Particle Board, Veneer, Wood to Wood, Laminates, PVC Laminates, Furniture Assembly, Plywood |
| Setting Time | 4-6 Hours |
| Form | Emulsion |
| Color | Milky White |
| Features | Water Resistant |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Bucket | 50 Kg |
| Drum | 10 Kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4800 / Piece Get Latest Price
| Product Series | Fevicol Marine |
| Viscosity @ 30 °C | 7 – 9 Poise |
| % Solids | 52.5 ± 1.5 % |
| Model | Fevicol Marine |
| Softening Point | 77 ± 5 °C |
| Melt Viscosity @ 150 °C | 1700 – 3000 cps |
| Melt Viscosity @ 160 °C | 1100 ± 250 cps |
| Packaging Size | 20 Kg |
| Melt Viscosity @ 170 °C | 1500 – 2300 cps |
| Bucket | 60 Kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8400 / Bucket Get Latest Price
| Packaging SIze | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Drum | 50 kg |
| Drum | 20 kg |
| Bucket | 10 kg |
| Bucket | 5 kg |
Minimum order quantity: 1 Bucket
₹ 1100 / Bucket Get Latest Price
| Packaging SIze | 5 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bucket | 5 kg |
| Bucket | 50 kg |
| Bucket | 20 kg |
| Bucket | 10 kg |
Minimum order quantity: 1 Bucket
₹ 3750 / Piece Get Latest Price
| Packaging SIze | 20 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bucket | 20 kg |
| Bucket | 50 kg |
| Bucket | 10 kg |
| Bucket | 5 kg |
₹ 2050 / Bucket Get Latest Price
| Grade | SH |
| Pack Size | 10 kg |
| Packaging SIze | 10 Kg |
| Application | Laminates, Furniture Assembly, Veneer, Plywood, MDF/Particle Board, Wood to Wood |
| Features | Water Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Bucket | 5 Kg |
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India