Leading Manufacturer of 12 mm boilo grade mdf greenply, 18 mm boilo mdf greenply and 8 mm boilo mdf greenply from Ahmedabad.
₹ 113 / sq ft Get Latest Price
| Board Thickness | 12 mm |
| Board Size | 2440x1220 mm |
| Grade | Premium |
| Size | 8x4 |
| Panel Wood Type | Mdf |
| Thickness | 12 mm |
| Color | Brown |
| Application | Wardrobe, Partition, Wall Panel, Cabinet, Ceiling Panel, Furniture |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Elevate your interiors with Greenply Boilo MDF, a premium 12 mm thick medium-density fiberboard designed for durability and versatility.this MDF is fire-retardant, waterproof, and offers superior strength, making it ideal for furniture, kitchen cabinets, and other residential applications.
₹ 164 / sq ft Get Latest Price
| Board Thickness | 2.5 mm |
| Board Size | 8X4 |
| Board Type | BOILO |
| Size | 8x4 |
| Finish | Plain |
| Panel Wood Type | Mdf |
| Thickness | 18 mm |
| Application | Cabinet, Ceiling Panel, Furniture |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
| 8 mm | 79/- Per Sq Ft |
| 12 mm | 113/- Per Sq Ft |
| 18 mm | 164/- Per Sq Ft |
| Product Code | 17090 |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 79 / sq ft Get Latest Price
| Board Thickness | 8 mm |
| Board Size | 2440x1220 mm |
| Grade | BOILO |
| Size | 8X4 |
| Panel Wood Type | MDF |
| Thickness | 8MM |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | 17090 |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Elevate your interiors with Greenply Boilo MDF, a premium 12 mm thick medium-density fiberboard designed for durability and versatility.this MDF is fire-retardant, waterproof, and offers superior strength, making it ideal for furniture, kitchen cabinets, and other residential applications.
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India