Offering you a complete choice of products which include euro xtra fevicol adhesive 50kg, euro 2 in1 waterproof adhesives 20kg, euro 2 in1 waterproof adhesives 60kg, euro xtra synthetic wood adhesive 50 kg, euro xtra synthetic wood adhesive 10 kg and euro xtra synthetic wood adhesive 20 kg.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Application | Wood Work, PVC Laminate, Furniture, Lamination |
| Fevicol Grade | EURO EXTRA |
| Packing Size | 50 kg |
| Model | EURO |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 50 Kg |
| 5KG | 1200 |
| ADHESIVES | 8500 |
| Bucket | 50 KG |
| 10KG | 2200 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4850 / Kg Get Latest Price
| Surface Type | Wood |
| Packaging Size | 20 kg |
| Brand | Euro 2 in 1 |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Jointing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 12500 / Bucket Get Latest Price
| Adhesive Chemistry | MS Polymer |
| Surface Type | Wood |
| Water Resistance | Interior Damp |
| Packaging Size | 60 kg |
| Application Method | Brush |
| Brand | Euro 7000 |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Jointing |
| Curing Time | 8-24 hr |
| Appearance | Paste |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Bucket
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Grade | D2 |
| Pack Size | 50 kg |
| Packaging SIze | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| 60 kg | 10700 |
| 50 kg | 8800 |
| 20 kg | 4300 |
| 10 kg | 2500 |
| 5 kg | 1500 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Grade | D2 |
| Pack Size | 10 kg |
| Packaging SIze | 10 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| 5 kg | 1500 |
| 10 kg | 2500 |
| 20 kg | 4300 |
| 50 kg | 8800 |
| 60 kg | 10700 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Packaging SIze | 20 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| 60 kg | 10700 |
| 50 kg | 8800 |
| 20 kg | 4300 |
| 10 kg | 2500 |
| 5 kg | 1500 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Packaging SIze | 5 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| 5 kg | 1500 |
| 10 kg | 2500 |
| 20 kg | 4300 |
| 50 kg | 8800 |
| 60 kg | 10700 |
Minimum order quantity: 1 Piece
⭐ EURO EXTRA ADHESIVE ⭐
Powerful Synthetic Wood Adhesive specially formulated for bonding Plywood, MDF, Particle Board with each other — and perfect for bonding with Laminates, Veneers and more!
✅ Outstanding Features:
🌧️ Moisture Resistant
🔥 Heat Resistant
💥 Impact & Vibration Resistant
💧 Water Resistant
🛡️ Anti-Termite Formula for lasting protection
✅ Superior Benefits:
High Coverage: 50–55 Sq. Ft. / Kg.
Better Bond Strength & More Coverage than ordinary adhesives
Glossy & Transparent Film Finish
✨ Form: Liquid | Color: White | Condition: New
Origin: Synthetic | Stability: 2 Years
✅ Available Packing:
500 gm, 1 kg, 2 kg, 5 kg, 10 kg, 20 kg, 50 kg, 60 kg — in Drum.
₹ 10600 / Bucket Get Latest Price
| Adhesive Chemistry | MS Polymer |
| Surface Type | Wood |
| Water Resistance | Interior Damp |
| Packaging Size | 50 kg |
| Open Time | 20-30 min |
| Application Method | Brush |
| Brand | Euro 2 in 1 |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Jointing |
| Curing Time | 8-24 hr |
| Appearance | Paste |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14200 / Bucket Get Latest Price
| Packaging Size | 50 Kg |
| Brand | Euro 5 in 1 |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Jointing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Bucket
₹ 1450 / Bucket Get Latest Price
| Packaging Size | 5 kg |
| Brand | Euro 2 in 1 |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Jointing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Bucket
₹ 2550 / Bucket Get Latest Price
| Packaging Size | 10 kg |
| Brand | Euro 2 in 1 |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Jointing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Bucket
₹ 12500 / Bucket Get Latest Price
| Adhesive Chemistry | PU |
| Surface Type | Laminates, Plywood, Wood |
| Water Resistance | Exterior Wet |
| Packaging Size | 60 kg |
| Brand | Euro 2 in 1 |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Jointing |
| Country of Origin | Made in India |
| 5 kg | 1450 |
| 60 kg | 12110 |
| 10 kg | 2550 |
| 50 kg | 10500 |
| 20 kg | 4570 |
Minimum order quantity: 1 Bucket
⭐ EURO 2 IN 1 ADHESIVE ⭐
High-Performance Waterproof Synthetic Adhesive for Plywood, MDF, Particle Board, Laminates & Veneers — designed to deliver double strength & double protection!
✅ Outstanding Features:
Waterproof Adhesive – protects against moisture damage
Anti-Termite Formula – shields your furniture for years
Heat & Fungal Resistant – ideal for humid & warm conditions
Glossy & Transparent Film Finish – for a clean, premium look
Excellent Bond Strength – ensures lasting durability
✅ Coverage:
50–55 Sq. Ft. / Kg. – More coverage, less consumption!
✅ Form & Stability:
Liquid Form | Color: White | Stability: 1 Year
✅ Available Packing Sizes:
500 gm, 1 kg, 2 kg, 5 kg, 10 kg, 20 kg, 50 kg, 60 kg – in Drum
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India