We are a leading Manufacturer of 4 mm greenply mdf exterior grade and 12 mm exterior mdf board greenply from Ahmedabad, India.
₹ 19.5 / sq ft Get Latest Price
| Board Thickness | 3 mm |
| Thickness | 4 mm |
| Board Size | 2440x1220 mm |
| Grade | Interior |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Board Material | Mdf |
| Board Type | Plain MDF |
| Size | 8x4 |
| Usage/Application | Interior |
| Finish | Plain |
| Formaldehyde Rating | E0 |
| Features | Exterior Grade |
| Product Code | 17082 |
| Country of Origin | Made in India |
| Sound Reduction Varies Between | No |
| Surface Treatment | Yes |
| Water Proof | Yes |
| Weight | 15 kg |
Minimum order quantity: 160 sq ft
Greenply's Exterior Grade MDF fiberboard is meticulously engineered for superior density and strength. It boasts uniform thickness and a homogenous structure, making it a reliable choice. Resistant to moisture (MR), termites, borers, and fungus, these boards offer exceptional durability. They are also eco-friendly, with low formaldehyde emission levels.
In India, where diverse climatic conditions prevail, Medium Density Fibreboard finds versatile applications due to its ability to withstand the ever-changing moods of nature.
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Board Thickness | 12 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Board Size | 2440x1220 mm |
| Grade | Exterior |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Board Material | Exterior |
| Usage/Application | Interior |
| Density | High |
| Surface Finish | Matte |
| Moisture Content | yes |
| Water Absorption | No |
| Product Code | 17085 |
| Screw Withdrawal Strength | High |
| Features | Moisture Resistance Mdf |
| Tensile Strength | High |
| Country of Origin | Made in India |
| Abrasion Resistance | No |
| Sound Reduction Varies Between | No |
| Surface Treatment | Yes |
| Water Proof | Yes |
| Weight | 22 kg |
Minimum order quantity: 160 sq ft
Greenpanel's Exterior Grade MDF fiberboard is meticulously engineered for superior density and strength. It boasts uniform thickness and a homogenous structure, making it a reliable choice. Resistant to moisture (MR), termites, borers, and fungus, these boards offer exceptional durability. They are also eco-friendly, with low formaldehyde emission levels.
In India, where diverse climatic conditions prevail, Medium Density Fibreboard finds versatile applications due to its ability to withstand the ever-changing moods of nature.
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India