77% Response rate
We are a leading Manufacturer of 8mm interior grade mdf from Ahmedabad, India.
₹ 28 / sq ft Get Latest Price
| Board Size | 2440x1220 mm |
| Board Type | Plain MDF |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Board Material | Mdf |
| Grade | Interior |
| Usage/Application | Interior |
| Density | High |
| Finish | Plain |
| Surface Finish | Rustic |
| Moisture Content | No |
| Water Absorption | No |
| Screw Withdrawal Strength | High |
| Features | Commercial Grade Mdf |
| Tensile Strength | High |
| Abrasion Resistance | No |
| Weight | 15 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Board Thickness | 12 mm |
| Thickness | 8 mm |
Minimum order quantity: 320 sq ft
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India
