Pioneers in the industry, we offer 8 mm waterproof greenply mdf exterior grade, 2.1 mm greenply interior grade mdf, interior grade mdf greenply 6mm, 6 mm waterproof greenply mdf exterior grade, 18 mm greenply interior grade mdf and 4 mm greenply interior grade mdf from India.
₹ 36 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Board Thickness | 8 mm |
| Board Size | 2440x1220 mm |
| Board Type | Plain MDF |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Board Material | MDF |
| Grade | Exterior |
| Usage/Application | Making Furniture |
| Density | 600 TO 900 |
| Color | RED |
| Lamination Type | Plain |
| Surface Finish | Matte |
| Moisture Content | YES |
| Water Absorption | YES |
| Features | EXTERIOR GRADE |
| Abrasion Resistance | YES |
| Termite Resistant | YES |
| Weight | 20 KG |
| Waterproof | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 160 sq ft
Greenply's Exterior Grade MDF fiberboard is meticulously engineered for superior density and strength. It boasts uniform thickness and a homogenous structure, making it a reliable choice. Resistant to moisture (MR), termites, borers, and fungus, these boards offer exceptional durability. They are also eco-friendly, with low formaldehyde emission levels.
In India, where diverse climatic conditions prevail, Medium Density Fibreboard finds versatile applications due to its ability to withstand the ever-changing moods of nature.
₹ 11 / sq ft Get Latest Price
| Board Thickness | 2.1 MM |
| Thickness | 2.1 mm |
| Board Size | 2440x1220 mm |
| Grade | Interior |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Board Material | Interior |
| Color | Brown |
| Lamination Type | Plain |
| Surface Finish | Matte |
| Density | High |
| Usage/Application | Home, Office |
| Moisture Content | Yes |
| Features | Interior Grade MDF |
| Water Absorption | Yes |
| Abrasion Resistance | Yes |
| Termite Resistant | Yes |
| Waterproof | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 320 sq ft
₹ 21 / sq ft Get Latest Price
| Board Thickness | 6 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Board Size | 2440x1220 mm |
| Grade | Interior |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Usage/Application | Interior |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 320 sq ft
₹ 29 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Color | RED |
| Surface Finish | Matte |
| Lamination Type | Plain |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Board Material | MDF |
| Usage/Application | Interior |
| Density | 600 TO 900 |
| Moisture Content | YES |
| Water Absorption | YES |
| Abrasion Resistance | YES |
| Features | EXTERIOR GRADE |
| Termite Resistant | YES |
| Weight | 15 KG |
| Waterproof | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Greenply's Exterior Grade MDF fiberboard is meticulously engineered for superior density and strength. It boasts uniform thickness and a homogenous structure, making it a reliable choice. Resistant to moisture (MR), termites, borers, and fungus, these boards offer exceptional durability. They are also eco-friendly, with low formaldehyde emission levels.
In India, where diverse climatic conditions prevail, Medium Density Fibreboard finds versatile applications due to its ability to withstand the ever-changing moods of nature.
₹ 64 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 18 mm |
| Panel Wood Type | Mdf |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Size | 8x4 |
| Usage/Application | Residential |
| Surface Finish | Matte |
| Features | Interior Grade |
| Product Code | 17080 |
| Density | High |
| Sound Reduction Varies Between | No |
| Surface Treatment | No |
| Water Proof | No |
| Weight | 32 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 160 sq ft
₹ 16 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Lamination Type | Plain |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Board Material | Interior |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Interior |
| Density | High |
| Moisture Content | Yes |
| Water Absorption | Yes |
| Tensile Strength | Yes |
| Abrasion Resistance | yes |
| Features | Interior Grade |
| Termite Resistant | Yes |
| Weight | 20 kg |
| Waterproof | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 320 sq ft
₹ 38 / sq ft Get Latest Price
| Board Thickness | 12 mm |
| Board Size | 2440x1220 mm |
| Grade | Interior |
| Board Type | Plain MDF |
| Finish | Plain |
| Formaldehyde Rating | E0 |
| Application | Partition, Furniture, Cabinet, Wall Panel, Wardrobe |
| Features | Interior Grade |
| Product Code | 17078 |
| Color | Light Brown |
| Density | High |
| Country of Origin | Made in India |
| Sound Reduction Varies Between | No |
| Surface Treatment | No |
| Water Proof | No |
| Weight | 20 kg |
Minimum order quantity: 320 sq ft
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India