Providing you the best range of 18 mm green ply mdf exterior grade with effective & timely delivery.
₹ 74 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 18 mm |
| Board Thickness | 18 mm |
| Board Size | 2440x1220 mm |
| Grade | Exterior |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Board Material | MDF |
| Board Type | Plain MDF |
| Usage/Application | Interior |
| Finish | Plain |
| Density | 600-900 |
| Formaldehyde Rating | E0 |
| Lamination Type | Plain |
| Moisture Content | yes |
| Surface Finish | red |
| Water Absorption | yes |
| Features | Exterior |
| Tensile Strength | high |
| Abrasion Resistance | yes |
| Termite Resistant | yes |
| Weight | 30 kg |
| Waterproof | yes |
Minimum order quantity: 160 sq ft
Greenply's Exterior Grade MDF fiberboard is meticulously engineered for superior density and strength. It boasts uniform thickness and a homogenous structure, making it a reliable choice. Resistant to moisture (MR), termites, borers, and fungus, these boards offer exceptional durability. They are also eco-friendly, with low formaldehyde emission levels.
In India, where diverse climatic conditions prevail, Medium Density Fibreboard finds versatile applications due to its ability to withstand the ever-changing moods of nature.
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India