Manufacturer of a wide range of products which include 12 mm pvc wooden louvers 8 ftx5 and navkar tnereffied pvc lovers 06 mm 6 inch x 8 ft.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Thickness | 12 mm |
| Usage/Application | For Interior Use |
| Size (feet) | 6 x 3 |
| Driven Type | WPC |
| Is It Adjustable | YES |
| Number Of Row | 5 |
| Open Style | Hinged |
| Service Available | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
The WPC EXTERIOR LOUVERS Collection from the house of Navkar is a unique design palette that can be used to design spaces that inspire people by the surroundings they design. The deep shades, realistic textures with warm wood grains, and the diverse abstracts blend contemporary design with a soothing sense of nature. If your inspiration comes from trails in the woods or urban landscapes, Then Navkar WPC Exterior Louvers Collection is the nearest you can get to nature. It’s available in various finishes, with diverse designs, styles and colours.
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Usage | Interior |
| Width | 152 mm (6 in) |
| Usage/Application | For Interior Use |
| Thickness | 6 mm |
| Size (feet) | 152 X 2440 |
| Application | Wall, Partition, Ceiling |
| Features | Termite Proof, UV Resistant, Anti-Fungal, Waterproof, Borer Resistant |
| Panel Style | Fabric, Metallic, Solid Color, Stone, Wooden, Marble |
| Profile Type | Standard Louver |
| Surface Finish | Fluted / Grooved |
| Country of Origin | Made in India |
| 06 Mm 6 Inch x 8 Ft | 750/- |
Minimum order quantity: 1 Piece
*Eco Friendly Materials
3D PS WALLS are Eco friendly material, made of the
same material as yogurt pot.3D PS WALLS ensure
safe interior space with no sick house syndrome.
*Charcoal Powder
3D PS WALLS are much safer material for children,
since atopy occurrence rate caused from harmful
chemicals are very low by adding charcoal powder on
the product itself.
*Shiplap System
3D PS WALLS are easy to install with a simplistic
shiplap system with rabbet joint, which is easier than
tongue and groove interlocking system.
*Unique Designs
Our range of3D PS WALLS can be purchased in a wide
selection of designs spanning marble, stone, woodgrain
effects and plain colours that provide a stunning solution
for any style of room. Complete Wall System
3D PS WALLS are complete wall system that includes a
wide range of coordinating mouldings designed to cover
the expansion space at the walls and transitions to other
walls.
1. Recommend to keep in room temperature of 18-25°C.Maintain optimal room temperature before and after the construction.
2. Gently handle the edge of its product.
3. Remove wallpapers or any subjects on the walls before construction.
4. Prep-work with p'~~*er board or plywood is recommended before the construction.
5. Special glue is recommended during construction.
6. Circular saw is recommended for cutting.
7. 3D PS WALLS is intended only for indoor use.
8. Avoid direct sun exposure and installing near the stove.
9. 3D PS WALLS are waterproof, but do not expose to moisture for a long time because it can damage Molds.
10. Use a wet cloth or a rubber eraser.
11. If wallpaper job near the 3D PS WALL is needed, please remove the paste on the 3D PS WALL immediately.
12. Please do not use steel loofah or rough sponge when cleaning the surface.
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India