Our range of products include 35 mm pure pine wooden flush door and 30 mm mix pine wooden flush door.
₹ 145 / sq ft Get Latest Price
| Core Material | Pine Block Board |
| Height | 80 inch |
| Door Thickness | 35 mm |
| Face Material | Gurjan Face |
| Door Position | Exterior |
| Type of Wood | Pinewood |
| Usage | Apartment |
| Moisture Resistance | BWP Grade |
| Finish Type | Unfinished |
| Polymer FRP Coating | YES |
| Border Material | PURE PINE |
| Ideal For | FLUSH DOOR |
| Paint Coat | NO |
| Brand | NAVKAR |
| Vision Panel | YES |
| Thickness | 35 MM |
| Design | Simple |
| Surface Finishing | Matt |
| Product life (year) | 25 YEARS |
| Open Style | Hinge |
| Door Frame Included | Yes |
| Peephole | Yes |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 160 sq ft
₹ 85 / sq ft Get Latest Price
| Height | 90 inch |
| Type of Wood | Mix pine |
| Door Position | Exterior |
| Usage | Hotel |
| Polymer FRP Coating | No |
| Border Material | Pine |
| Ideal For | Flush Door |
| Paint Coat | No |
| Door Size (H x W) ft | As per requuirment |
| Vision Panel | No |
| Door Thickness | 30 mm |
| Thickness | 30 mm |
| Brand | Pine |
| Design | Simple |
| Product life (year) | 10 years |
| Open Style | Hinge |
| Door Frame Included | Yes |
| Peephole | No |
| Shape | Square |
Minimum order quantity: 320 sq ft
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India