Pioneers in the industry, we offer navkar anti scratch acrylic laminate 1.5 mm solid finish, navkar anti scratch acrylic laminate 1.5 mm mirror finish, navkar anti scratch acrylic laminate 1.5 mm marble finish, navkar anti scratch acrylic laminate 1.5 mm matt finish, navkar anti scratch acrylic laminate 1.5 mm pearl finish and navkar anti scratch acrylic laminate 1.5 mm wooden finish from India.
₹ 3150 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Material | Acrylic |
| Finish | Matte |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Design Type | Decorative |
| Usage/Application | Furniture |
| Features | Anti Scratch Water Proof |
| Color | Cutomize |
| Fireproof | No |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Navkar Acrylic |
| Tensile Strength | good |
| Surface Finish | Matte |
| Grade | Acrylic |
| Resistance To Color Change | Yes |
| Resistance To Surface Wear | Yes |
| Scratch Resistance | Yes |
| Density | High |
| Product Code | 17099 |
| Edge Type | Yes |
| GSM | 1.5 mm |
| Warranty | yes |
| Model Name/Number | 17099 |
| Shades | Various |
| Style | Deorative |
| I Deal In | New Only |
| Water Proof | Yes |
| Core Layer Type | Yes |
| Coating | pu |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Sheet
₹ 3750 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Material | Acrylic |
| Finish | Glossy |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Design Type | Decorative |
| Usage/Application | Furniture |
| Features | Anti Scratch Water Proof |
| Color | Customize |
| Fireproof | No |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Navkar Acrylic |
| Tensile Strength | Good |
| Surface Finish | Glossy |
| Grade | Acrylic |
| Resistance To Color Change | Yes |
| Resistance To Surface Wear | yes |
| Scratch Resistance | Yes |
| Density | High |
| Product Code | 18000 |
| Edge Type | yes |
| GSM | 1.5 mm |
| Warranty | No |
| Model Name/Number | 18000 |
| Shades | Various |
| Style | Decorative |
| I Deal In | New Only |
| Water Proof | Yes |
| Core Layer Type | Mirror |
| Coating | Mirror |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Sheet
₹ 3550 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Material | Acrylic |
| Finish | Glossy |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Design Type | Decorative |
| Usage/Application | Furniture |
| Features | Anti Scratch, Termite & Borer Free, Waterproof Navkar Acrylic Laminate |
| Color | Customize |
| Fireproof | No |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Navkar Acrylic |
| Tensile Strength | Excellent |
| Surface Finish | Glossy |
| Grade | First |
| Resistance To Color Change | Yes |
| Resistance To Surface Wear | yes |
| Scratch Resistance | Yes |
| Density | High |
| Product Code | 17095 |
| Edge Type | yes |
| GSM | 1.5 mm |
| Warranty | No |
| Model Name/Number | 17095 |
| Shades | many more |
| Style | Marble |
| I Deal In | New Only |
| Water Proof | yes |
| Core Layer Type | Acrylic |
| Coating | pu |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Sheet
₹ 3300 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Material | Acrylic |
| Finish | Matte |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Design Type | Decorative |
| Usage/Application | Furniture |
| Features | Anti Scratch Water Proof |
| Color | Cutomize |
| Fireproof | No |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Navkar Acrylic |
| Tensile Strength | Good |
| Surface Finish | Matte |
| Grade | Decorative Laminate |
| Resistance To Color Change | Yes |
| Resistance To Surface Wear | Yes |
| Scratch Resistance | Yes |
| Density | High |
| Product Code | 17098 |
| Edge Type | Yes |
| GSM | 1.5 mm |
| Warranty | No |
| Model Name/Number | 17098 |
| Shades | Various |
| Style | Decorative |
| I Deal In | New Only |
| Water Proof | Yes |
| Core Layer Type | Yes |
| Coating | PU |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Sheet
₹ 3150 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Material | Acrylic |
| Finish | Glossy |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Design Type | Decorative |
| Usage/Application | Furniture |
| Features | Anti Scratch & Anti Touch |
| Color | Customiz |
| Fireproof | No |
| Packaging Type | Roose |
| Brand | Navkar Acrylic |
| Tensile Strength | Good |
| Surface Finish | Glossy |
| Grade | Decorative Laminate |
| Resistance To Color Change | Excellent |
| Resistance To Surface Wear | Yes |
| Scratch Resistance | Yes |
| Density | High |
| Product Code | 17096 |
| Edge Type | Yes |
Minimum order quantity: 1 Sheet
₹ 3550 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Material | Acrylic |
| Finish | Glossy |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Design Type | Decorative |
| Usage/Application | Furniture |
| Features | Anti Scratch Water Proof |
| Color | Brown |
| Fireproof | No |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Navkar Acrylic |
| Tensile Strength | High |
| Surface Finish | Glossy |
| Grade | Decorative Laminate |
| Resistance To Color Change | Yes |
| Resistance To Surface Wear | Yes |
| Scratch Resistance | Yes |
| Density | High |
| Product Code | 17097 |
| Edge Type | YES |
| GSM | 1.5 MM |
| Warranty | No |
| Model Name/Number | 17097 |
| Shades | Multiple |
| Style | Decorative |
| I Deal In | New Only |
| Water Proof | Yes |
| Core Layer Type | Yes |
| Coating | PU |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Sheet
₹ 2500 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 8X4 |
| Material | Acrylic |
₹ 3700 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 8X4 |
| Material | Acrylic laminate |
₹ 3700 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Material | Acrylic |
| Finish | Glossy |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Design Type | Decorative |
| Usage/Application | Furniture |
| Features | Anti Scratch, Termite & Borer Free, Waterproof Navkar Acrylic Laminate |
| Color | Custmize |
| Fireproof | No |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Navkar Acrylic |
| Tensile Strength | Good |
| Surface Finish | Glossy |
| Grade | First |
| Resistance To Color Change | Yes |
| Resistance To Surface Wear | No |
| Scratch Resistance | Yes |
| Density | High |
| Product Code | 17094 |
| Edge Type | EXCELLENT |
| GSM | 1.5 MM |
| Warranty | YES |
| Model Name/Number | 17094 |
| Shades | HIGH QUALITY |
| I Deal In | New Only |
| Water Proof | YES |
| Core Layer Type | ACRYLIC |
| Coating | PU |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Sheet
₹ 5000 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 8X4 |
| Waterproof | yes |
₹ 3500 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 8X4 |
| Material | Acrylic |
₹ 3500 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 8X6 |
| Material | Acrylic |
₹ 3000 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 8X4 |
| Material | Acrylic |
₹ 3000 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 8X4 |
| Material | Acrylic |
₹ 3500 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Material | Sunmica |
| Size | 8x4 Sqft |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Elevate your spaces with our high-quality acrylic laminates, designed to combine aesthetics, durability, and functionality. Perfect for residential and commercial applications, our acrylic laminates offer a sleek, glossy finish that enhances the beauty of furniture, cabinets, wardrobes, and wall panels.
₹ 1100 / Sheet Get Latest Price
| Finish | Suede / Matt |
| Thickness | 1 mm |
| Material | Sunmica |
| Color | White |
| Size | 8x4 Sqft |
| Country of Origin | Made in India |
Enhance your interiors with our high-quality decorative laminates, perfect for furniture, countertops, and wall panels.Ideal for homes, offices, and commercial spaces, they offer style and functionality at competitive prices. Contact us for samples and bulk orders!
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Finish | Suede / Matt |
| Thickness | 1 mm |
| Material | Sunmica |
| Color | White |
| Size | 8x4 Sqft |
| Country of Origin | Made in India |
Transform spaces with our exclusive laminate , showcasing a perfect blend of style, durability, and innovation.
Key highlights:
• Stunning Designs
• High Durability
• Versatile Applications
• sustainable & Safe
Perfect for furniture, wall panels, countertops, and more. Contact us for orders.
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Finish | Texture |
| Thickness | 1 mm |
| Material | Sunmica |
| Color | White |
| Size | 8x4 Sqft |
| Country of Origin | Made in India |
Discover our stylish laminate collection, perfect for homes and offices! Choose from trendy designs like wood and stone, with durable, scratch-resistant finishes. Available in various sizes and eco-friendly materials. Contact us for great deals!
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India