Offering you a complete choice of products which include 18 mm hdhmr mdf, 25 mm hdhmr board greenply, 06 mm hdhmr board greenply, 8 mm hdhmr board greenply, 4 mm hdhmr greenply mdf and 12 mm hdhmr greenply mdf.
₹ 74 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 18 mm |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Board Material | Mdf |
| Usage/Application | Interior |
| Country of Origin | Made in India |
| 8x4 | 2368 |
Greenpanel HDHMR, a revolutionary class of wood-based panel product that serves as an excellent substitute for local plywood. Designed to deliver exceptional performance, these high-density boards offer outstanding water resistance, durability, and dimensional stability.
Experience the benefits of Greenpanel HDHMR, as it provides superior protection against termites, virus, fungus and is borer proof.
With these advanced features, our boards ensure longevity and reliability for a wide range of applications.
₹ 137 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Size (Sq ft) | 8' x 4' |
| Country of Origin | Made in India |
| 25 mm | 8x4 |
| 12 mm | 8x4 |
| 06 mm | 8x4 |
| 18 mm | 8x4 |
| 08 mm | 8x4 |
| 04 mm | 8x4 |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 36 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Size (Sq ft) | 8' x 4' |
| Country of Origin | Made in India |
| 18 mm | 8x4 |
| 12 mm | 8x4 |
| 8 mm | 8x4 |
| 6 mm | 8x4 |
| 4 mm | 8x4 |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Greenpanel HDHMR, a revolutionary class of wood-based panel product that serves as an excellent substitute for local plywood. Designed to deliver exceptional performance, these high-density boards offer outstanding water resistance, durability, and dimensional stability.
Experience the benefits of Greenpanel HDHMR, as it provides superior protection against termites, virus, fungus and is borer proof.
With these advanced features, our boards ensure longevity and reliability for a wide range of applications.
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Density | High |
| Features | superior protection against termites, virus, fungus and is borer proof. |
| Product Code | 17090 |
| Sound Reduction Varies Between | No |
| Surface Treatment | Yes |
| Water Proof | Yes |
| Weight | 25 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Greenpanel HDHMR, a revolutionary class of wood-based panel product that serves as an excellent substitute for local plywood. Designed to deliver exceptional performance, these high-density boards offer outstanding water resistance, durability, and dimensional stability.
Experience the benefits of Greenpanel HDHMR, as it provides superior protection against termites, virus, fungus and is borer proof.
With these advanced features, our boards ensure longevity and reliability for a wide range of applications.
₹ 21 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Density | High |
| Size | 8X4 |
| Features | superior protection against termites, virus, fungus and is borer proof. |
| Product Code | 17088 |
| Sound Reduction Varies Between | No |
| Surface Treatment | Yes |
| Water Proof | Yes |
| Weight | 15 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 160 sq ft
GREENPLY HDHMR, a revolutionary class of wood-based panel product that serves as an excellent substitute for local plywood. Designed to deliver exceptional performance, these high-density boards offer outstanding water resistance, durability, and dimensional stability.
Experience the benefits of Greenpanel HDHMR, as it provides superior protection against termites, virus, fungus and is borer proof.
With these advanced features, our boards ensure longevity and reliability for a wide range of applications.
₹ 67 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 12 mm |
| Density | High |
| Features | superior protection against termites, virus, fungus and is borer proof. |
| Product Code | 17091 |
| Sound Reduction Varies Between | No |
| Surface Treatment | Yes |
| Water Proof | Yes |
| Weight | 28 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 160 sq ft
Greenpanel HDHMR, a revolutionary class of wood-based panel product that serves as an excellent substitute for local plywood. Designed to deliver exceptional performance, these high-density boards offer outstanding water resistance, durability, and dimensional stability.
Experience the benefits of Greenpanel HDHMR, as it provides superior protection against termites, virus, fungus and is borer proof.
With these advanced features, our boards ensure longevity and reliability for a wide range of applications.
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India