Providing you the best range of 25 mm interior grade mdf and navkar nottus flexible mdf (8'x2')- 15mm with effective & timely delivery.
₹ 95 / sq ft Get Latest Price
| Board Thickness | 25 mm |
| Thickness | 25 mm |
| Board Size | 2440x1220 mm |
| Board Type | Plain MDF |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Board Material | Mdf |
| Usage/Application | Interior |
| Density | High |
| Surface Finish | Rustic |
| Moisture Content | No |
| Water Absorption | No |
| Features | Commercial |
| Screw Withdrawal Strength | High |
| Tensile Strength | High |
| Abrasion Resistance | High |
| Weight | 61 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 72 sq ft
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 15MM |
| Panel Wood Type | MDF panel |
| Size | 8' X 2' |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MDF with Leather Base |
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India