Our product range includes a wide range of 18 mm fortune commercial hardwood plywood boards 8x4, 09 mm fortune 303 plywood 8x4, 12 mm fortune gold mr gurjan hardwood commercial plywood boards 7x3 and 06 mm navkar premium red & red bwr gurgan plywood boards 7x4.
₹ 64 / sq ft Get Latest Price
| Grade | 303 BWR |
| Thickness | 18 mm |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Size | 8x4 ft |
| Wood Type | Hardwood |
| Face Veneer | Okoume |
| Core Material | Eucalyptus |
| Usage/Application | Furniture |
| Color | Brown |
| Warranty | NO |
| Glue Used | WBP |
| Is It Water Resistant | No |
| Is It Abrasion Proof | Abrasion proof |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Density | HIGH |
| Moisture Content | NO |
| Features | OCCUMA FACE |
| Is It Sanded | Not Sanded |
| Product Code | 15619 |
| Surface Finish | SMOOTH |
| Preservative Treatment | NO |
| Fire Ressistance | NO |
| Payment Mode | AGAINST |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 640 sq ft
| * | Fortune Commercial plywood is a commercial-grade product with a beautiful | ||||||||||
| Ocuma face veneer, ensuring a high-quality finish. | |||||||||||
| * | The naturally rustic and smooth face of this plywood contributes to cost-saving. | ||||||||||
| * | Ardusa or Limda not use in this Semi Hard wood Plywood | ||||||||||
| * | Used in commercial furniture, House hold furniture, ready made furniture, | ||||||||||
| speaker box etc. | |||||||||||
| * | "Full thickness plywood" refers to plywood that has the standard or | ||||||||||
| specified thickness without any reductions or modifications. | |||||||||||
| * | Using plywood can be convenient, but like any material, there are no absolute guarantees. | ||||||||||
₹ 43 / sq ft Get Latest Price
| Plywood Type | Commercial Plywood |
| Size | 2440 x 1220 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Brand | Fortune |
| Warranty | No |
| Grade | 303 Gurjan BWR |
| Weight | 20 kg |
| Wood Type | Hardwood |
| Usage/Application | Furniture |
| Color | Brown |
| Core Material | Eucalyptus |
| Is It Water Resistant | No |
| Glue Used | WBP |
| Is It Abrasion Proof | Abrasion proof |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Density | High |
| Moisture Content | No |
| Features | Occuma Face |
| Surface Finish | Smooth |
| Is It Sanded | Not Sanded |
| Product Code | 15629 |
| Preservative Treatment | No |
| Fire Ressistance | No |
| Payment Mode | Against |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 640 sq ft
| * | Fortune Commercial plywood is a commercial-grade product with a beautiful | ||||||||||
| Ocuma face veneer, ensuring a high-quality finish. | |||||||||||
| * | The naturally rustic and smooth face of this plywood contributes to cost-saving. | ||||||||||
| * | Ardusa or Limda not use in this Semi Hard wood Plywood | ||||||||||
| * | Used in commercial furniture, House hold furniture, ready made furniture, | ||||||||||
| speaker box etc. | |||||||||||
| * | "Full thickness plywood" refers to plywood that has the standard or | ||||||||||
| specified thickness without any reductions or modifications. | |||||||||||
| * | Using plywood can be convenient, but like any material, there are no absolute guarantees. | ||||||||||
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Plywood Construction | Gurjan Faced |
| Grade | 303 MR |
| Thickness | 12 mm |
| Size (Sq ft) | 7X3 |
| Wood Type | Hardwood |
| Size | 7x3 ft |
| Calibration | Non-Calibrated |
| Warranty | NO |
| Weight | 20 KG |
| Usage/Application | Furniture |
| Color | Brown |
| Core Material | Eucalyptus |
| Glue Used | Phenol |
| Is It Water Resistant | Yes |
| Is It Abrasion Proof | Abrasion proof |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Density | HIGH |
| Moisture Content | YES |
| Features | OCCUMA |
| Is It Sanded | Not Sanded |
| Product Code | 15641 |
| Surface Finish | SMOOTH OCCUMA |
| Preservative Treatment | YES |
| Fire Ressistance | NO |
| Payment Mode | AGAINST |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 640 sq ft
| * | Fortune Gold plywood is a MR ( Moisture Resistant ) grade product with a beautiful | |||||||||
| Ocuma face veneer, ensuring a high-quality finish. | ||||||||||
| * | The naturally rustic and smooth face of this plywood contributes to cost-saving. | |||||||||
| * | MR grade plywood is treated with moisture-resistant chemicals and glues during the | |||||||||
| manufacturing process. this treatment helps protect the plywood from absorbing moisture, | ||||||||||
| which could lead to warping, delamination, or fungal growth. | ||||||||||
| * | Used in commercial furniture, House hold furniture, ready made furniture, | |||||||||
| speaker box etc. | ||||||||||
| * | Arudaca or Limda not use in this Hardwood Plywood | |||||||||
| * | "Full thickness plywood" refers to plywood that has the standard or | |||||||||
| specified thickness without any reductions or modifications. | ||||||||||
| * | There is no complaint in using plywood, but there is no guarantee. | |||||||||
₹ 59 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Size (Sq ft) | 7X4 |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Furniture |
| Wood Type | BWR |
| Core Material | Gurjan |
| Surface Finish | Ammonia-Treated Burma Gurjan Face Veneer |
| Grade | BWR 303 |
| Glue Used | Melamine |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Is It Water Resistant | Yes |
| Is It Abrasion Proof | Abrasion proof |
| Is It Sanded | Not Sanded |
| Features | Excellent structural stability and strength |
| Density | High |
| Moisture Content | Yes |
| Warranty | Yes |
| Preservative Treatment | Yes |
| Product Code | 17037 |
| Fire Ressistance | No |
| Payment Mode | Against |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 640 sq ft
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India