Providing you the best range of 19 mm navkar pure pine wooden block board 6x3 and 19 mm navkar pure pine wooden block board 8x4 with effective & timely delivery.
₹ 85 / sq ft Get Latest Price
| Wood Type | Pine |
| Thickness | 19 mm |
| Size(Sq feet) | 6x3 |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Doors |
| Grade | Pure Pine |
| Size (Sq ft) | 6x3 |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Features | 100% Protection For Borer And Termite |
| Fire Resistant | No |
| Thermal Insulation | No |
| Weight | 40 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 320 sq ft
₹ 85 / sq ft Get Latest Price
| Wood Type | Pine |
| Thickness | 19 mm |
| Size(Sq feet) | 8x4 |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Doors |
| Grade | Pure Pine |
| Size (Sq ft) | 8' x 4' |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Features | Double Core Gurjan Face |
| Fire Resistant | No |
| Thermal Insulation | No |
| Weight | 40 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 320 sq ft
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India