Offering you a complete choice of products which include rk wood screw 100x10 starting at 0.31/piece, rk wood screw 75x10 starting at 0.21/piece and rk wood screw 50x10 starting at 0.14/piece.
₹ 0.31 / Piece Get Latest Price
| Gauge Size | No.6 |
| Head Type | Round Head |
| Usage/Application | furniture assembly |
| Finish Type | Chrome Polish |
| Thread Coverage | Partial thread design, with approximately 2/3 of the shank threaded to allow for a strong grip in wo |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Length | 20 mm |
| Diameter | 10 mm |
We offer premium Wood Screw in various sizes, ideal for woodworking and construction projects. Each box contains 100 pieces, ensuring value for money. Available sizes and rates:
₹ 0.21 / Piece Get Latest Price
| Length | 100x10: 100 mm 75x10: 75 mm 60x10: 60 mm 50x10: 50 mm |
| Finish Type | Chrome Polish |
| Usage/Application | wooden frameworks |
| Thread Coverage | Partial thread design, with approximately 2/3 of the shank threaded to allow for a strong grip in wo |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 10 mm |
| Color | Silver |
We offer premium RK Wood Screws in various sizes, ideal for woodworking and construction projects. Each box contains 100 pieces, ensuring value for money. Available sizes and rates:
₹ 0.14 / Piece Get Latest Price
| Length | 100x10: 100 mm 75x10: 75 mm 60x10: 60 mm 50x10: 50 mm |
| Usage/Application | wooden frameworks |
| Finish Type | Chrome Polish |
| Thread Coverage | Partial thread design, with approximately 2/3 of the shank threaded to allow for a strong grip |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 10 mm |
| Color | Silver |
We offer premium RK Wood Screws in various sizes, ideal for woodworking and construction projects. Each box contains 100 pieces, ensuring value for money. Available sizes and rates:
₹ 0.16 / Piece Get Latest Price
| Length | 100x10 (100 mm): Rs310 per box 75x10 (75 mm): Rs210 per box 60x10 (60 mm): Rs160 per box 50x10 (50 mm): |
| Finish Type | Chrome Polish |
| Usage/Application | wooden frameworks |
| Thread Coverage | Partial thread (approx. 2/3 of the shank), designed for a strong grip in wood. |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 10 mm |
| Color | Silver |
We offer premium RK Wood Screws in various sizes, ideal for woodworking and construction projects. Each box contains 100 pieces, ensuring value for money. Available sizes and rates:
Shail Doshi (Proprietor)
Gayatri Wooden Moulding Makers
20/21/22 Amar Estate Nr. Super Bread Anil Starch Road Memco
Ahmedabad - 380025, Gujarat, India